Hürriyet

21 Haziran 2017 Çarşamba

Aşkın Fransızcadaki Karşılığı: Paris

Dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak nam salan ve yurtdışı turları ile gezilen en popüler yerler arasında Eiffel Kulesi gibi ikon haline gelmiş simgeleri bulunan Paris'i ilk kez görecekler ya da yeniden keşfetmek isteyenler; en güzel keşif notlarından oluşan bu yazıyla bir yolculuğa hazır mısınız? Fransa'nın aşk şehri Paris'in gezilecek yerlerini ve en iyi restoranlarını bu yazıda bulacaksınız. Unutmayın, her defasında size bambaşka bir yüzünü gösteren Paris, sizi her defasında tekrar tekrar şaşırtacak. Çünkü Paris turu, her zaman iyi bir fikirdir.6 milyondan fazla insanın bir bildiği var 

Yalnızca Fransa'nın başkenti değil aşkın, modanın, yemeğin, şarabın ve lüksün de başkenti olan Paris'in Işıklar Şehir olarak anılması sizce de bir tesadüf mü? Emin olun, siz de bu şehrin ışıltısına kolayca kapılacaksınız. Paris turunuz için önceliğinizi bu güzel aşk şehrini anlamaya ve onu tanımaya vermeniz iyi olacaktır.


Sadece Paris'in değil dünyanın da en bilinen yapılarından biri olan Eiffel Kulesi ilk durağınız olsun. İsmini, kuleyi inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel'den alan dünyaca ünlü bu yapı, yılda 6 milyondan fazla turisti misafir ediyor. Öyle ki 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşarak zirveyi görmüş. Paris turunuzun başlangıcı olan Eiffel Kulesi'nin tepesine çıkmak ise bir gelenek halini almış durumda. Eiffel Kulesi'ne çıkmak ve buradan Paris'i izlemek belki fazla turistik ama bir kere denemeniz gereken güzel bir deneyim.Bu müzede günlerce gezebilirsiniz 

Eiffel Kulesi'ni ardımızda bırakıp yola devam ediyoruz ve huzurlarınızda dünyanın sanat merkezlerinden biri olarak kabul edilen Louvre Müzesi... Paris gezinizin göz bebeği olacak Louvre Müzesi, ünlü ressam Picasso'nun en bilinen tablolarından biri olan Mona Lisa tablosunu ve nicelerini barındırmasıyla önemli bir konuma sahip. Dünyadaki sanat müzeleri arasında en çok ziyaret edilen sanat müzesi olan Louvre Müzesi'ni tamamen dolaşmak için iki güne ihtiyacınız bulunuyor. Paris gezinizde mutlaka uğramanızı önereceğimiz Louvre Müzesi'nde benzersiz bir sanat yolcuğuna çıkacaksınız. Sanat yolculuğunu devam ettirmek isteyenlere bir başka öneri ise, 6 özel koleksiyon ve dönemsel olarak farklı sergilerin yer aldığı Orsay Müzesi ile Paris’in ünlü opera binası L’Opéra Garnier.Şehrin en popüler caddelerinde dolaşın 

Paris tatilinize tarihi ve kültürel yapılarla, caddelerle ve meydanlarla devam etmek isterseniz Paris'in en ünlü caddesi olan Şanzelize Caddesi, Trocadero Meydanı, Fransız Devrimi’nin belirleyicisi Place de la Bastille, Notre Dame Katedrali, Arc de Triomphe, Champs-Elysée, Aşıklar Köprüsü, Medeleine Kilisesi, Ressamlar Tepesi, Médici Ailesi döneminde yapılan Jardin du Luxembourg'ı da notlarınıza eklemelisiniz.

İster büyük olun ister çocuk olun ama kesinlikle Disneyland'a gidin. Paris turlarının favori duraklarından biri olan Disneyland'da adventureland, fatasyland, discoveryland ve frontierland adında toplam dört alan yer alıyor. Her zevke uygun oyuncakları barındıran Disneyland'taki önerimiz ise Pirates in Caribbean ve Space Mountain oyuncakları.


Eğer Paris'e ilkbahar ya da yaz aylarından birinde gitmişseniz o halde kendinizi şımartın ve Seine Nehri kenarında piknik yaparak ya da nehirde düzenlenen tekne turlarına katılarak bu şehrin keyfini sürün. Yanınıza Paris'in ünlü kırmızı şarabını ve peynirini de almayı ihmal etmeyin.

Dillere destan Fransız mutfağı 

Elbette mutfağıyla dünya literatürüne girmiş Fransa'nın yemeklerini tatmadan Paris'ten dönmeyi düşünmeyecektiniz. Bunun için Paris'in en şık, en farklı, en tarihi ve en lezzetli yemeklerini yapan birkaç restoran önerisi ile yazımızı sonlandıracağız. Paris gezinizde damak zevkinize ya da bütçenize göre dilediğiniz herhangi birine gidin ve Paris'e bu yemeklerle bir kez daha aşık olun.Kurucusunun uzun yıllar Jamie Oliver’ın Londra’daki restoranlarında çalışmış Gregory Marchand'ın olduğu Eiffel Kulesi'ndeki Le Jule Verne, kuzu eti ile yapılan muhteşem köfte sandviçler ile nam salmış ve sokak tarzındaki stilleriyle fark yaratan Café des Abattoire, Jean Paul Sartre, Pablo Picasso, Albert Camus gibi dünyaca ünlü isimleri ağırlamış ve günümüzde de Fransız edebiyatçılarını ağırlamaya devam eden Les Deux Magots, 1935’ten bu yana hizmet veren, dekorasyonu hala 1930’lar tarzında olan ve Fransa Kralı IV. Henry’nin en sevdiği yemek olan tavuk haşlamanın tek adresi La Poule au Pot, et yemeklerinde bir marka haline gelen ve 1904'ten bu yana klasik dekoruyla hizmet veren Le Petit Retro, Paris'in en gözde mekanları arasında yer alan restoranlardan sadece birkaçı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder