Hürriyet

22 Eylül 2016 Perşembe

Kış Yaklaşıyor, Yorganınıza Sarılın!

Havalar eskisine göre artık daha serin. Soğuk gecelerde, sıcacık bir yorganın altında mis gibi bir uyku çekmeyi özlediğimiz günler yaklaşıyor. Doğru bir yorgan seçmediğimizde, üşüdüğümüz için uykumuzun bölünmesi an meselesi oluyor. Bütün kışı kabus gibi geçirmektense, kaz tüyü yorganlardan alabilirsiniz. Kaz tüyü yorganlar, sağladığı avantajlardan dolayı pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Kaz tüyünden üretilen yorganların en göze çarpan avantajı, ideal sıcaklığı korumalarıdır. Yani kışın üşümediğiniz gibi yazın da terlemezsiniz. Bir diğer avantaj ise bu tip yorganların hafif oluşlarıdır. Pike kadar hafif olan kaz tüyü yorganların varlığını hissetmezsiniz bile. Yıkama problemlerinin önüne geçen kaz tüyü yorganlar, yapısı gereği kolayca yıkanabiliyor. Bu da bakteri oluşumunu engelliyor.Hidroskopik özelliğe de sahip olan kaz tüyü yorganlar, vücudun gece boyunca nefes almasını sağlar. Estetik yapısı ve hareket kolaylığı sağlaması bakımından da, bu yorganlar oldukça tercih ediliyor. Üretiminde çoğunlukla gıdık tüyü ve sırt tüyü kullanılıyor. Her iki tüy de ayrı bir işleve sahip. Alacağınız yorganda gıdık tüyü oranı fazlaysa yumuşaklığı, hafifliği ve sıcak tutma oranı da fazladır. Eğer sırt tüyü oranı fazlaysa esnekliği fazladır. Yorganlarınızı seçerken bu noktaya mutlaka dikkat edin.

Kaz tüyü yorganların fiyatları ilk bakışta fazla gibi görünse bile, kullanım ömrü diğer yorganlara göre kat kat daha fazla olduğu için aslında daha ucuza geliyor. Özellikle Yatsan gibi kaliteli bir markadan aldığınızda, ilk aldığınız günkü gibi yıllarca kullanabiliyorsunuz. Yatsan kaz tüyü yorgan çeşitleri arasında iki farklı ürün bulunuyor. Bunlardan biri, Moonlight yorgan olarak bilinen ve yazın serin, kışınsa sıcak bir ortam hazırlayan yorgandır. Hava alma özelliğine sahip olduğu için, gece boyunca vücut ısısını koruyarak terlemeye ve üşümeye engel olur. Çeşitli mikropları uzak tutmak için da hava sirkülasyonu sağlar. Hafifliği ile de hayli dikkat çeken bu yorgan %30 oranında gıdık tüyü içeriyor. Rigato yorganlarda ise bu oran %90 civarında. Moonlight yorganlara göre daha rahat olduğu görülen bu yorgan, yatak odanıza soğuk kış gecelerinde bile adeta yaz havası katar. Havalar daha da soğumadan, kaz tüyü yorganlarınızı bir an önce almaya bakın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder