Hürriyet

25 Nisan 2019 Perşembe

Granül Kahve Nasıl Yapılıyor?

Kahve tutkunlarının vazgeçilmezi olan ve ilk kez 1901 yılında üretilen granül kahve, hazır kahve, ınstant kahve ya da suyundan arındırılmış kahve olarak da anılıyor. Ofislerde de sıklıkla kullanılan bu kahve türü, kahve aromasını net bir şekilde hissetmek isteyen ancak içiminin de kolay olmasını bekleyenlerin imdadına yetişiyor. Granül kahvelerin en önemli özelliklerinden biri de yapımı sırasında herhangi bir kimyasal işlemin kullanılmıyor olmasıdır. Peki, granül kahve nasıl yapılıyor? 

Bu kahvenin en önemli özelliği suyunu kaybetmiş olmasıdır. Suyunu kaybetmesi için de genellikle 2 farklı yöntem kullanılıyor. Bunlar;

- Dondurma
- Spreyleme 

Dondurma yönteminde kahvenin suyunu doğal bir şekilde kaybetmesi sağlanıyor. Bunun için kahvenin bir süre bekletilmesi gerekiyor. Suyunu tamamen kaybettikten sonra kahve -40 derecede donduruluyor. Kahvenin içinde kalmış olan az miktardaki su dondurulduğunda kristalleşiyor. Sonrasında kristalleşen su buharlaşıyor ve kahve suyunu tamamen kaybetmiş oluyor. Spreyleme yönteminde ise kahvenin suyunu kaybetmesi için buharlaşması sağlanıyor. Sonrasında kahve yüksek yerden aşağı doğru spreyleniyor. Tabana değdikçe kahvedeki suyun buharlaşması bu şekilde sağlanıyor. Kahve suyunu tamamen kaybediyor ve içime hazır hale geliyor. Her iki yöntemde de kahvenin aromasını korumasına büyük önem veriliyor. 

Granül Kahve Neden Çok Popüler? 

Bu kahvenin popülerliğinde en büyük etmen, suda çok çabuk çözülmesidir. Zamansızlık sorunu yaşayanlar tercihini filtre kahve gibi beklemeyi gerektiren kahve çeşitleri yerine anında içime hazır hale gelen granül kahveden yana kullanıyor. Bununla birlikte hafif olması da bu kahvenin lokomotif özellikleri arasında yer alıyor. Raf ömrünün uzun olmasını da bu listeye ekleyebiliriz. 

Bu arada granül kahve denilince akla ilk gelen adres Avansas internet sitesi oluyor. En beğenilen kahve markalarının granül kahve çeşitlerini uygun fiyatla temin etmek mümkün ve bu sitede kahve çeşitleri de oldukça fazla! Tercihini farklı kahve çeşitlerinden yana yapanların da yüzünü güldüren bu sitede farklı markaların hazır kahve çeşitlerini tek bir alışverişle temin edebiliyorsunuz. Gün içerisinde farklı türde kahve tüketenler için cazip bir alışveriş platformu olduğunu belirtelim. Granül kahveyi denemek için hemen tıklayarak uygun fiyat avantajından faydalanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder