Hürriyet

12 Ekim 2019 Cumartesi

Obeziteyi Önlemenin Yolları
Obezite sadece aşırı şişmanlık olarak değerlendirilen bir durum olsa da kesinlikle tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Vücutta biriken yağ miktarının fazla olması obezite hastalığının sadece günlük yaşantılarını sıkıntıya sokmakla kalmıyor aynı zamanda ciddi sağlık sorunları yaşamalarını da beraberinde getiriyor. Kalp ve damar sisteminden sindirim sistemine, hormon dengesinden solunum yolu rahatsızlıklarına kadar pek çok farklı hastalığa davetiye çıkaran obeziteyi sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile önlemek mümkün olabiliyor.

Obeziteyi engellemek için neler yapabileceğiniz konusuna değineceğiz ancak öncesinde vücut kitle indeksi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü vücut kitle indeksi bu hastalığa tanı konulabilmesi için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir veridir. Vücudun kilogram cinsinden ağırlığını, metre cinsinden olmak kaydıyla boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilen vücut kitle indeksi obezite hastalığına sahip olup olmadığınızın göstergelerinden biridir.

Vücut kitle indeksinizi hesapladığınızda elde ettiğiniz rakam şayet 25’ten küçük ise bu durumda normal bir kiloya sahipsiniz demektir. Bu rakamın 25 ila 29 arasında olması, şişman kategorisinde olduğunuzu, 30 ve 30’un üzerindeyse de obezite hastası olduğunuzu gösterir.

Obezite Nasıl Önlenir? 

Obeziteyi önlemek istiyorsanız öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Nişastalı ve unlu olan yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanız lazım. Bununla birlikte yiyecekleri yağda kızartarak değil haşlayarak ya da ızgara yöntemi ile pişirmeniz çok daha doğru bir seçim olacak. Yağda kızaran yiyeceklerin kalori değerinin çok daha yüksek olduğunu unutmamanız lazım. Eğer fast food tüketme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı da tamamen tercih etmelisiniz. Sadece mevsiminde olan meyve ve sebzeleri tüketerek beslenmeniz çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlamakla birlikte bu hastalığı önleminizi de sağlar. 

Ara öğünleri sınırlandırmanız çok büyük bir önem taşıyor. Gün içerisinde en az 2 litre su tüketmeye ve aynı zamanda asitli içeceklerden kesinlikle uzak durmaya özen göstermelisiniz. Günlük olarak bir porsiyon dan daha fazla meyve tüketmemeye özen göstermeniz ve aynı zamanda gün içerisinde birkaç saat egzersiz ya da spor yapmanız da gerekiyor. Obezite hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Acıbadem Hastanesi internet sitesine tıklayabilirsiniz. Bu sitede vücut kitle indeksinizi hesaplayabileceğiniz bir araç da yer alıyor.

Görsel: New Straits Times

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder