Hürriyet

23 Ocak 2022 Pazar

Dekorasyon Yenilerken Kesinlikle Dikkat Edilmesi Gereken 4 Husus

Dekorasyonunuzu yenilemeyi düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılar vardır. İç ve dış mekanlar fark etmeksizin genel olarak tüm dekoratif stillerde izlemeniz gereken yöntemler sayesinde daha estetik mekanlar ortaya çıkarabilirsiniz.1. Aydınlatma

Mobilya tercihi, duvar dekorasyonu, zemin ve aksesuarlar gibi önemli olan aydınlatma unsurlarını asla atlamamalısınız. Doğru yapılmış bir aydınlatma sayesinde mekanınızın görünümünün baştan aşağıya değişebilmesini sağlayabilirsiniz. Tam tersi bir durumda yanlış aydınlatma yöntemlerinden yararlanırsanız dekorasyon stilinizin estetik duruşuna gölge düşürebilirsiniz. Aydınlatma tercihinizi yaparken elde etmek istediğiniz genel dekorasyon tarzına uyumlu olabilecek şekilde hareket edebilirsiniz. Ölçülü ışık ve bölgesel ışık yoğunluğu gibi uygulamaları dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

2. Duvarlar

Duvar dekorlarını işlevsel ve estetik açıdan değerlendirerek yapabilirsiniz. Örneğin, banyo ve mutfak gibi alanlarda fonksiyonel bir duvar oluşturmanız ihtiyaçlarınızı daha pratik şekilde karşılayabilmenizi de sağlar. Geniş dolap kapakları, kara tahtalar, işlevsel lavabolar ve tablolar ile elde etmek istediğiniz dekoratif stili oluşturmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle duvarlarınız sayesinde kendi kişisel zevklerinizi de yansıtabilirsiniz.

3. Renk Dengesi

Renk dengesini oluşturabilmek için aksesuar kullanımına da ağırlık vermelisiniz. Eğer dingin duruşa sahip ferahlatıcı mekanlar oluşturmak istiyorsanız açık renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Pastel renkler de yatıştırıcı ve rahatlatıcı atmosfer yaratabilmenizi sağlar. Beyaz zemin renkleri özellikle banyo gibi alanlarda geniş bir görünüm etkisi de yaratır. Yumuşak renk tonları, ferahlık ve dinginlik sağlayabilecek açık renk tonları ve daha birçok farklı rengi birbiriyle dengeli bir şekilde kullanarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Renk seçiminizi yaparken tek bir odada çok fazla rengi kullanmamaya da özen göstermelisiniz.4. Alan Ölçüleri

Dekorasyon stilinizi belirlerken alanınıza ait olan ölçüleri dikkatli bir şekilde belirlemelisiniz. Mekanınızın dar olduğunu düşünüyorsanız bu duruma göre ilerlemeniz önemlidir. Dar alanlarda daha ufak boyutlu olan mobilyaları ve aksesuarları değerlendirebilirsiniz. Yeni bir stil belirlemeden önce alan ölçülerini belirleyerek hareket etmeniz daha sonra karşılaşabileceğiniz sürpriz sonuçları da engelleyecektir. Özellikle banyo gibi mekanlardaki odak noktası olabilecek lavabo türü parçaların boyutlarına ekstra özen göstermelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder